Menu

Aktualności

Partner wydania książki

ksiazkaJest nam miło poinformować, że firma Suflidowo, właściciel marki żółteZnatury, została partnerem wydania książki Mateusza Gesslera – Smaki dzieciństwa. Książka to podróż Mateusza do lat swoich młodości, do dań przygotowanych w gronie najbliższych. Znajdziecie w niej przepisy na pyszne potrawy do przyrządzenia których Mateusz używa najlepszych jaj – żółteZnatury.

Rozdajemy jaja z Radiem Łódź

 

W dniu 22 marca 2016 wspólnie z Radiem Łódź rozdaliśmy mieszkańcom Łodzi 10 000 tys. jaj żółteZnatury. Akcja cieszyła się wielkim zainteresowaniem, mieszkańcy Łodzi zostali obdarowani wyjątkowym produktem naszej marki żółteZnatury. Odpowiedzieliśmy na wiele pytań związanych z naszym produktem. Pozytywne reakcje mieszkańców utwierdzają nas w przekonaniu, że konsumenci zwracają uwagę nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na jakość produktu. Szukają produktów naturalnych bez sztucznych barwników, bez GMO. Takim właśnie jest nasz markowy produkt jaja żółteZnatury gdzie kury karmione są pasza bez sztucznych barwników i bez GMO. Nawet zimna aura nie zniechęciła do przyjścia i otrzymania na święta wyjątkowych jaj. Pozdrawiamy i dziękujemy.

Światowy Dzień Jaja

SERCE

Każdego roku w drugi piątek października obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ JAJA. Jego  funkcją jest promocja tego wyjątkowego produktu i szerzenie wiedzy na temat wartości zdrowotnych i odżywczych jajka. Pomysłodawcą i organizatorem święta jest Międzynarodowa Komisja ds. Jaj, a Światowy Dzień Jaja obchodzimy już po raz 18! Jajko to produkt idealny, o ogromnych wartościach odżywczych i zdrowotnych: *zawiera wszystkie niezbędne substancje dla rozwoju organizmu,

  • jest ekonomiczne,
  • stanowi najprostszy zbilansowany posiłek,
  • jest niezastąpionym składnikiem licznych dań,
  • wspomaga proces odchudzania i ułatwia utrzymanie szczupłej sylwetki. Jednym słowem: ŚWIĘTUJMY!!!

OVOCURA

Jajka_kurze

Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego działający w projekcie OVOCURA znaleźli kolejne lecznicze właściwości jaj. Z pochodzącego ze skorupki węglanu wapnia i reagującego z nim kwasu cytrynowego wytworzyli bardzo dobrze przyswajalny przez człowieka związek, który znajdzie zastosowanie w profilaktyce osteoporozy oraz przy złamaniach. Naukowcy pod wodzą profesora Tadeusza Trziszki nie maja wątpliwości co do skuteczności specyfiku. Kura do stworzenia skorupki jajka wykorzystuje wapń z własnych kości! Bogata w kolagen błona podskorupkowa znakomici regeneruje skórę. Z jajka wykorzystano także specjalny biokompozyt , który może być stosowany jako ochronna powłoka żywności. Nietoksyczna, antybakteryjna i jadalna substancja doczekała się nawet nagrody na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków i Innowacji w Genewie. Dzięki polskim naukowcom jajo oprócz genialnego składnika codziennej diety okazało się także cennym źródłem aktywnych substancji. Naukowcy nie spoczęli na laurach. Choć zdają sobie sprawę, że to niezwykle kosztowna i czasochłonna praca, chcą wydzielić z jajka nie tylko suplementy ale także leki. Są przekonani, że w ten sposób będą mogli pomóc ludziom chorym na alzheimera czy nowotwory.